"Słodycz śpiewania" - o wykonawcy piosenki "Gonił mnie sztuciec" - Studio Realizacji Myśli Twórczych

Przejdź do treści

Menu główne:

książki i płyty > słodycz śpiewania
JAN JANGA TOMASZEWSKI
Polski kompozytor, aktor filmowy i dubbingowy, wykonawca piosenki aktorskiej.

W 1976 roku ukończył PWST w Krakowie.

Jest wykonawcą piosenki aktorskiej. Znany m.in. z interpretacji twórczości Edwarda Stachury.

Twórczości muzycznej Jana Jangi-Tomaszewskiego został poświęcony film dokumentalny Cud w kamienicy. Ballady Jana Jangi-Tomaszewskiego z 2006 roku.
Gitara Jangi brzmi tak zaskakująco i nietypowo, że najwybitniejsi muzycy zarówno polscy jak i światowi podziwiają to brzmienie. Tajemnica tego brzmienia to prawdopodobnie coś podobnego do tajemnicy trawników w Oxfordzie – lata poświęcone na ćwiczenia i precyzję wykonania. Choć zapewne też jakieś sekretne wynalazki, których odkrycie nie jest możliwe bez zdjęć mikroskopowych.

To, że Jan Janga Tomaszewski z powodzeniem uprawia zawód aktora, ma przepiękny niski głos i równocześnie komponuje własną oryginalną muzykę powinno być wystarczającym powodem do tego, aby zazdrościć mu aż dwóch talentów.

Niestety, zupełnie niespodziewanie, znudzony oczekiwaniem na narodziny nowego Leśmiana czy Lenon , parę lat temu Jan Janga Tomaszewski zaczął pisać własne teksty i okazało się, że te teksty zarówno rymowane, jak i pisane prozą to pełna wdzięku literatura.

Ponieważ posiadanie tylu talentów na raz może tylko zirytować normalnych ludzi, Janga świadomie unika rozgłosu i robi co może żeby nie zostać kultowym celebrytą. Ten typ tak ma.
Maciej Wojtyszko  
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego